Basında Biz

‘İzmir depreminde tanışan gönüllüler, arama kurtarma derneği kurdu’​

İZMAK Başkan Yardımcısı Nur Ateş ise, “Böyle bir dernekte insanlarla iç içe olmak çok güzel. Çadırkentlerde görev yaparken, ailelere yardım etmek bizim için bambaşka bir duyguydu. İki aile tek çadırda, 6 kişi olarak yaşıyordu. Kendi arabamla eşyalarını alıp onları çadır kentin kurulduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’na getirdim. İki aileye, iki ayrı çadır aldım. İnanılmaz mutlu oldular. Biz de depremzede olabilirdik. Biz şanslıydık ve onlarla birlik olmamız gerekiyordu. Orada çok mutlu günler yaşadım. Aile gibi olmuştuk. Daha sonrasında, ‘İzmir’in neye ihtiyacı var’ diye düşünüp, dernek kurmaya karar verdik. İzmir’in bizim gibi gönüllülere ihtiyacı var. İnsanlar için hep birlikte güzel şeyler yapacağız. Bizler hep buradayız” diye konuştu.

www.haberturk.com

“İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (İZMAK) adı altında biraraya gelen gönüllüler sel, deprem, yangın gibi afetlerde mağdurların yaralarını sarmaya çalışacak.”

Dernek başkanı Murat Güner, “İzmir depremi sonrası yoğun bir çalışma içerisindeydik. Bir ay boyunca tüm afetzedelere elimizden geldiğince yardım ettik, ihtiyaçlarını tamamlamaya çalıştık. Gördüğümüz aksaklıkları gidermek için uğraştık. Birçok kurum ve şirketle irtibat halinde, eksiklikleri gidermeye çalıştık. Bu yardımların daimi olması adına, yönetimimizdeki motorize ekipler, off-roadcı ekipler, dağcı arkadaşlarımla beraber İzmir Arama ve Kurtarma Derneği’ni kurduk. İlk etapta eğitimler düzenliyoruz. Protokol ziyaretlerinde bulunuyoruz. Belediye ve kurumlara gidiyoruz. Yaşadıklarımızı ve gördüğümüz eksiklikleri anlatıyoruz. İzmir halkının afetlerde daha etkili olabilmesi adına çalışıyoruz.

www.izgazete.net

‘İzmir depreminde tanışan gönüllüler, arama kurtarma derneği kurdu’​

İZMİR’i vuran 6.6’lık depremin ardından çadır kentlerde yaşamaya başlayan depremzedelere yardım ederken tanışan 50 gönüllü, arama kurtarma derneği kurdu. İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (İZMAK) adı altında biraraya gelen gönüllüler sel, deprem, yangın gibi afetlerde mağdurların yaralarını sarmaya çalışacak.

Ege Denizi’nde 30 Ekim günü gerçekleşen ve İzmir’de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan çadır kentlerde gönüllü olarak çalışan 50 kişi, İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (İZMAK) adı altında bir araya geldi.

www.haberofisi.com.tr

“İzmir depreminde tanışıp, arama kurtarma derneği kurdular”

Ege Denizi’nde 30 Ekim günü gerçekleşen ve İzmir’de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan çadır kentlerde gönüllü olarak çalışan 50 kişi, İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (İZMAK) adı altında bir araya geldi.

Deprem, sel, yangın gibi afetlerde arama kurtarma çalışmalarına katılmak ve mağdurlara yardım etmek amacıyla kurulan dernek, İzmir merkezli ilk arama-kurtarma derneği olma özelliğini taşıyor. 50 gönüllü, atv, motor, bot ve jet-skiler ile afet bölgelerine daha hızlı şekilde ulaşmayı hedefliyor.

haberekspres.com.tr

‘ÖNCE YARALARI SARDILAR, SONRA İZMAK’I KURDULAR’​

İzmir’de merkez üssü Seferihisar açıkları olarak kaydedilen ve tüm Marmara’da dahi hissedilen 6.9 büyüklüğündeki deprem ardından bir araya gelen gönüllüler, İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.
Gönüllü hareketi olarak 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan büyük İzmir depremi ile bir araya gelerek kent genelindeki çadır kentlerde yardıma muhtaç vatandaşlara ulaşan ve gece gündüz demeden alandan ayrılmayarak AFAD ile birlikte koordineli olarak çalışan gönüllüler İzmir Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.

İzmir depreminde bir araya gelen gönüllüler ‘İZMAK’ tek çatı altında buluşuyor.’​

Ege Bölgesinin yanı sıra ülke genelinde yaşanacak doğal afetlerde daha koordineli bir şekilde çalışıp, daha çok yardıma muhtaç vatandaşın yaralarını sarmak isteyen dernek yönetimi hızlı bir şekilde de üye çalışmasına başladı. Tamamı gönüllülerden oluşan dernek yönetiminin asıl amacı ise hava, deniz ve doğa olaylarında meydana gelen kaybolma, düşme ve kaza olaylarında, heyelan, sel ve deprem gibi doğal afetlerle oluşan kazalarda, tamamen gönüllü olarak, bilgili, deneyimli ve  profesyonel bir yaklaşım ile yardıma muhtaç olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken uygun koşulları yaratmak, doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak, afetzedelere temel ilkyardım desteğini sağlayarak onların emniyetli bir şekilde nakillerini gerçekleştirmek, can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında toplumu bilgilendirmek.

“AFETLERE DİRENÇLİ BİLGİLİ BİREYLER OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”​

Dernek Başkanlığını üstlenen Murat Güner, vizyonlarının afetlere dirençli bireyler oluşturmak olduğunu belirterek, “Stratejik plan döneminde risklerin azaltılması anlayışı ile bağdaşır bir biçimde toplumun afet ve acil durumlar konusundaki farkındalığını ve hazırlıklı olma seviyesini geliştirme gereğinden hareketle vizyonumuzu ‘afetlere dirençli bilgili bireyler oluşturmak’ şeklinde ifade edebiliriz. Buna bağlı olarak gönüllülük, karşılıksız yardımseverlik, insan hayatı başta olmak üzere tüm canlıların hayatına değer vermek, dürüstlük, güvenilirlik, samimiyet ve özveri de başlığı değerlerimiz arasındadır” dedi.